آیکون واتساپ
TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

انواع جرثقیل و وینچ

جرثقیل دستگاهی است که به طناب بالابر، چرخ قرقره و سیم بکسل یا زنجیر مجهز است و برای بالا و پایین بردن یا جابه جا کردن بار در جهت افقی به کار گرفته می شود. به کمک جرثقیل می توان به راحتی بارهایی را که حمل آن فراتر از توان طبیعی انسان است جا به جا کرد.

انواع جرثقیل
جرثقیل ها در اشکال بسیار متنوعی وجود دارند و هرکدام مناسب کاربرد خاصی هستند. تاور کرین یا جرثقیل برجی معمولا برای ساخت برج ها و ساختمان های بسیار بلند مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل دروازه ای را برای تخلیه و بارگیری کانتینر بر روی شناورها در بنادر به کار می گیرند. از جرثقیل سقفی برای جابه جایی بار در انبارها و سالن های تولیدی و صنعتی استفاده می شود. این نوع جرثقیل معمولا دارای دو ریل موازی است که به صورت افقی در طول سالن نصب شده و جرثقیل بر روی آن حرکت می کند.

جرثقیل دستی
جرثقیل دستی
جرثقیل برقی
جرثقیل برقی
بالابر تکفاز
بالابر تکفاز
مگنت
مگنت
پولیفت
پولیفت
تیفور
تیفور
بالانسر
بالانسر
انواع وینچ
انواع وینچ

تاریخچه جرثقیل

بر اساس گفته های باستان شناسان، جرثقیل را یونانیان باستان در سال 515 قبل از میلاد اختراع کردند. جرثقیل یونانی ها با نیروی انسان یا حیوانات کار می کرد و بیشتر در ساخت ساختمان های بلند کاربرد داشت.
رومی ها بعدها جرثقیل های بزرگتری ساختند که توانایی جا به جا کردن وزنه های سنگین تر را داشتند.
جرثقیل های اولیه از چوب ساخته می شدند اما در جریان انقلاب صنعتی، جرثقیل ها را با استفاده از مواد محکم تری مانند فولاد و چدن ساختند. پیشرفت هایی که در زمینه منابع تامین انرژی صورت گرفت (مانند توسعه موتورهای احتراق داخلی و هیدرولیک)، به جرثقیل ها این توانایی را داد که بارهای سنگین تر را به ارتفاعات بالاتر منتقل کنند.

انواع جرثقیل

جرثقیل ها به دو دسته تقسیم می شوند: ثابت و متحرک.

جرثقیل های ثابت، در یک محل ثابت مستقر می شوند و ساختار آنها به گونه ای طراحی شده است که در طول دوره استفاده، حرکت نمی کند. نمونه مشهور این نوع جرثقیل ها، تاورکرین است که برای ساخت برج های بلند از آن استفاده می شود. جرثقیل های سقفی، کابلی و دروازه ای از دیگر نمونه های جرثقیل ثابت هستند.

جرثقیل های سیار یا متحرک به گونه ای طراحی شده اند که بتوان به راحتی آنها را به مکان بارگیری منتقل کرد. جرثقیل های سیار سریع تر راه اندازی می شوند (گاهی حتی نیازی به نصب و راه اندازی ندارند)؛ ارزان تر و اغلب کاربردی تر از جرثقیل های ثابت هستند. سکوی متحرک جرثقیل های سیار می تواند یک ریل، چرخ یا حتی یک کامیون باشد.

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2023 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation