آیکون واتساپ
TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

سیم بکسل فولادی

سیم بکسل های فولادی کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارند . مغزی این سیم بکسل ها از رشته های باریک فولادی ساخته شده است که همین امر سبب بالا رفتن مقاومت این سیم بکسلها میگردد . در عمل سیم بکسل های فولادی به سیم بکسل هایی که در مغزی خود از یک استرند و یا از یک سیم فولادی دیگر استفاده می کنند گفته می شود. کاربری کلی که برای سیم بکسل فولادی می توان قید نمود در لیفتینگ می باشد چرا که ساختار کاملا فولادی آن دارای انعطاف کمتری نسبت به سیم بکسل های کنفی اما مقاومت کششی مناسب تر برای کاربری به حالت اسلینگ سیم بکسل می باشد. دو نوع بافت استاندارد که در آن قطر های مفتول های فولادی با یکدیگر برابر است و بافت وارینگتون که یک بافت ویژه است در تولید سیم بکسل فولادی کاربری گسترده ای دارد.


مشخصات مکانیکی و کاربری سیم بکسل فولادی


سیم بکسل های فولادی در بافتها و سایزهای مختلفی تولید میشود که تمامی آنها در شرکت بازرگانی ویکی وایر قابل ارائه می باشد. در اغلب موارد سیم بکسل فولادی را بصورت اسلینگ سیم بکسل همراه با متعلقاتی چون قلاب و شگل در امر لیفتینگ مورد استفاده قرار می دهند. حداقل تنسایل مقاومت کششی بکار گرفته شده برای سیم بکسل فولادی میزان 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد که در مواردی از گرید های بالاتر مانند 1960 N/mm2 نیز استفاده می شود. استفاده از مغزی فولادی سایش بین لایه ای را در مورد سیم بکسل فولادی افزایش می دهد از این رو برخی از برند های معتبر تولید کننده سیم بکسل فولادی مانند برایدون BRIDON انگلستان و کاسار آمریکا از لایه های پلاستیکی و پلیمری در بین استرند های بیرونی و مغزی سیم بکسل فولادی به منظور کاهش اصطکاک بین لایه ای استفاده می کنند.

سیم بکسل فولادی 37×6سیم بکسل فولادی 37×6
سیم بکسل فولادی 19×6سیم بکسل فولادی 19×6
سیم بکسل فولادی 36×6سیم بکسل فولادی 36×6
سیم بکسل فولادی 36×8سیم بکسل فولادی 36×8
سیم بکسل فولادی 36×8سیم بکسل فولادی 36×8
سیم بکسل فولادی اسلینگ تنسایل 1770سیم بکسل فولادی اسلینگ تنسایل 1770
سیم بکسل فولادی اسلینگ تنسایل 1960سیم بکسل فولادی اسلینگ تنسایل 1960

کاربری سیم بکسل فولادی اسلینگ

مهمترین کاربری سیم بکسل های فولادی که نه تنها استرند هایی از جنس و آلیاژ های سخت فولادی دارند بلکه در مغزی نیز از یک سیم بکسل فولادی استفاده می کنند در تولید اسلینگ ها به منظور لیفتینگ بار می باشد. از این رو در اغلب موارد سیم بکسل فولادی در تنسایل های مقاومت کششی بالایی تولید می شود تا در کاربری به منظور لیفتینگ بار عملکرد و بازدهی مناسب را داشته باشند. سیم بکسل فولادی اغلب با یکی از بافت های 6X36 , 6X37 برای تولید اسلینگ سیم بکسلی مورد استفاده قرار می گیرند. البته برای کاربری بر روی تاور کرین ها از سیم بکسل نتاب ساختار 19 استرندی که در برابر تاب مقاومت مناسبی داشته باشد استفاده می شود. در کل سیم بکسل فولادی دارای انعطاف بسیار کمتری نسبت به سیم بکسل هایی با مغزی الیاف بوده و در واحد متر دارای وزن بالاتر و در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارد.

گریس کاری و آبکاری سطحی سیم بکسل فولادی

سیم بکسل فولادی که از آلیاژ های سخت فولادی تولید شده است مقاومت بسیار اندکی در برابر رطوبت و باران های اسیدی دارد و می بایست برای جلوگیری از زنگ زدگی که به سرعت سبب پوکی مفتول های سیم بکسل می شود مقاوم سازی گردد. مقاوم سازی سطحی سیم بکسل فولادی بسته به نوع کاربری به دو روش روغن کاری یا گریس کاری و آبکاری گالوانیزه صورت می پذیرد. روش گریس کاری که یک روش سریع مقاوم سازی می باشد پس از پروسه تولید سیم بکسل صورت گرفته و با گریس کاری سطحی از تماس آب و مواد خورنده با سطح فولاد جلوگیری به عمل می آید. طبیعتا پروسه آبکاری سیم بکسل پروسه ای طولانی تر و پر هزینه تر اما دائمی تر می باشد. سیم بکسل فولادی آبکاری شده بسته به نوع آبکاری سرد و گرم به ترتیب دارای سطح نقره ای براق و نقره ای مات می باشد.

مفهوم MBL , WLL سیم بکسل فولادی

از آنجایی که سیم بکسل فولادی اغلب برای کاربری های سنگین در لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرد اطلاعات فنی بالاخص اطلاعاتی که با پروسه لیفتینگ بار سر و کار دارند در انتخاب سایز این سیم اهمیت ویژه ای دارد. در حالی که تنسایل بطور عمومی در مورد سیم بکسل فولادی و تمامی دیگر قطعات فلزی در صنعت مفهومی عمیق و کاربردی در مقایسه مقاومت می باشد اما از آنجایی که تنسایل سیم بکسل فولادی برای تمامی سایز ها دارای مقداری یکسان می باشد برای انتخاب سایز از کمیت هایی مانند WLL , MBL استفاده می شود.

هر دو کمیت یاد شده یعنی WLL , MBL أو مفهوم متفاوت از تنسایل سیم بکسل فولادی تابع سایز می باشند که MBL حداقل نیرویی است که سبب شکست و پارگی سیم بکسل فولادی می شود و WLL حداکثر توان سیم بکسل در لیفتینگ بار در وضعیت امن محسوب می شود که این دو کمیت اغلب دارای ضریبی نسبت به هم بوده طبیعتا MBL دارای میزان بالاتری است. در صورت در دسترس داشتن هر دو طبیعی است که WLL مفهومی دقیق و واقعی برای انتخاب سایز سیم بکسل فولادی را به مصرف کننده می دهد چرا که در لیفتینگ امن ثبت شده است.

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation