TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

سیم بکسل

ویکی وایر واردات و عرضه انواع سیم بکسل؛
سیم بکسل مجموعه ای از چند استرند از سیم های فولادی است که به صورت یک مارپیچ دور یک مغزی تاب خورده اند. این سیم ها معمولا از فولاد کربنی غیرآلیاژی ساخته می شوند. جنس مغزی می تواند از الیاف (طبیعی یا مصنوعی) و یا فولاد باشد.
مقاومت بسیار بالای سیم های فولادی به سیم بکسل ها این توانایی را می دهد که از نیروهای کششی قوی پشتیبانی و از روی قرقره هایی با قطر نسبتا کم عبور کنند.
سیم بکسلی که از تعداد زیادی استرند نازک تشکیل شده است انعطاف بسیار بالایی دارد و مقاومت آن در برابر خستگی (Fatigue) بسیار زیاد است. در مقابل، سیم بکسلی که از تعداد کمی استرند ضخیم تشکیل شده، دربرابر فرسایش و ساییدگی مقاومت بالایی دارد.

کاربرد
سیم بکسل کاربردهای بسیار زیادی در صنعت دارد. اولین بار در دهه 1830 از سیم بکسل در بالابرهای معدن استفاده شد. امروزه سیم بکسل را برای بلند کردن اجسام و جابه جایی مسافر در جرثقیل ها و آسانسورها؛ و برای انتقال قدرت مکانیکی به کار می برند. سیم بکسل استاتیک را برای پشتیبانی سازه هایی مانند پل های معلق یا به عنوان سیم پشتیبان برج ها استفاده می کنند. تله¬کابین ها نیز برای پشتیبانی و جابه جایی بار یا مسافر به سیم بکسل متکی هستند. در صنایع خودروسازی و تجهیزات بدنسازی در سالن های ورزشی نیز از سیم بکسل استفاده می شود.

ایمنی
سیم بکسل ها توسط عوامل زیادی از قبیل سایش، خوردگی و در موارد نادر توسط نیروهای بسیار شدید تحت فشار قرار می گیرند. طول عمر سیم بکسل محدود است و تنها با بازرسی هایی که برای تشخیص شکستگی در طول سیم، از دست دادن سطح مقطع و خرابی های دیگر انجام می شود، می توان از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد. به این ترتیب می توان سیم بکسل را پیش از وقوع خطر جایگزین کرد. تاسیسات باید به گونه ای طراحی شود که بازرسی از سیم بکسل ها را تسهیل کند. بازرسی ها باید توسط افراد زبده و در فواصل معین انجام شود. برای اطمینان از ایمنی کاربران می توان ترکیبی از روش های بازرسی را به کار گرفت مثلا آسانسور ها باید دارای سیم بکسل های اضافی و تجهیزات ایمنی باشند. به این ترتیب می توان تا حد زیادی از وقوع حوادث پیشگیری کرد.

سیم بکسل نتاب
سیم بکسل نتاب
سیم بکسل فولادی
سیم بکسل فولادی
سیم بکسل کنفی
سیم بکسل کنفی
سیم بکسل کلایمری
سیم بکسل کلایمری
سیم بکسل روکش دار
سیم بکسل روکش دار
سیم بکسل استیل
سیم بکسل استیل

انواع بافت سیم بکسل

سیم بکسل به طور معمول دارای چهار نوع بافت می باشد، که انواع بافت ها به شرح زیر است:
بافت سیل (Seale): در این بافت، هر رشته سیم تعداد مفتولهای هر رج که دور مفتول هسته قرار می‌گیرد برابر هم می باشند. ضخامت مفتولهای رج خارجی بیش از ضخامت مفتولهای رج داخلی است ولی در هر ردیف ضخامت کلیه مفتولها برابر می باشند. به دلیل ضخامت مفتولهای خارجی، این نوع سیم بکسلها ها دارای مقاومت سایشی بالایی می باشند.
بافت وارینگتون (Warrington): در بافت وارینگتون هر تار سیم یا طناب در رج خارجی دارای مفتولهای ضخیم و نازک بصورت یکی در میان است. به دلیل ترکیب مفتولهای ضخیم و نازک در رج بیرونی، سیم بکسل های با بافت وارینگتون دارای انعطاف بیشتری نسبت به ریسمانهای سیل هستند.
بافت فیلر (Filler): در بافت فیلر ضخامت مفتولها در تمامی رج ها مساوی می باشد. در فضای خالی بین مفتولها رج بیرونی و رج درونی مفتولهای نازکی قرار می‌گیرند که فیلر نامیده می‌شوند. سیم بکسل های با بافت فیلر دارای سطح فلزی بیشتری بوده و از قابلیت انعطاف و مقاومت سایشی بالاتری برخوردار می‌باشند.
بافت استاندارد (Standard): در این نوع بافت، ضخامت کلیه مفتولهای تشکیل دهنده هر رشته سیم یکسان می باشد. سیم بکسل های با بافت استاندارد به دلیل داشتن قابلیت انعطاف بالا دارای کاربردهای بسیار متنوعی در رشته‌های گوناگون صنعتی می باشند.

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation