آیکون واتساپ
TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

سیم بکسل

ویکی وایر واردات و عرضه انواع سیم بکسل؛
سیم بکسل مجموعه ای از چند استرند از سیم های فولادی است که به صورت یک مارپیچ دور یک مغزی تاب خورده اند. این سیم ها معمولا از فولاد کربنی غیرآلیاژی ساخته می شوند. جنس مغزی می تواند از الیاف (طبیعی یا مصنوعی) و یا فولاد باشد.
مقاومت بسیار بالای سیم های فولادی به سیم بکسل ها این توانایی را می دهد که از نیروهای کششی قوی پشتیبانی و از روی قرقره هایی با قطر نسبتا کم عبور کنند.
سیم بکسلی که از تعداد زیادی استرند نازک تشکیل شده است انعطاف بسیار بالایی دارد و مقاومت آن در برابر خستگی (Fatigue) بسیار زیاد است. در مقابل، سیم بکسلی که از تعداد کمی استرند ضخیم تشکیل شده، دربرابر فرسایش و ساییدگی مقاومت بالایی دارد.

کاربرد
سیم بکسل کاربردهای بسیار زیادی در صنعت دارد. اولین بار در دهه 1830 از سیم بکسل در بالابرهای معدن استفاده شد. امروزه سیم بکسل را برای بلند کردن اجسام و جابه جایی مسافر در جرثقیل ها و آسانسورها؛ و برای انتقال قدرت مکانیکی به کار می برند. سیم بکسل استاتیک را برای پشتیبانی سازه هایی مانند پل های معلق یا به عنوان سیم پشتیبان برج ها استفاده می کنند. تله¬کابین ها نیز برای پشتیبانی و جابه جایی بار یا مسافر به سیم بکسل متکی هستند. در صنایع خودروسازی و تجهیزات بدنسازی در سالن های ورزشی نیز از سیم بکسل استفاده می شود.

ایمنی
سیم بکسل ها توسط عوامل زیادی از قبیل سایش، خوردگی و در موارد نادر توسط نیروهای بسیار شدید تحت فشار قرار می گیرند. طول عمر سیم بکسل محدود است و تنها با بازرسی هایی که برای تشخیص شکستگی در طول سیم، از دست دادن سطح مقطع و خرابی های دیگر انجام می شود، می توان از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد. به این ترتیب می توان سیم بکسل را پیش از وقوع خطر جایگزین کرد. تاسیسات باید به گونه ای طراحی شود که بازرسی از سیم بکسل ها را تسهیل کند. بازرسی ها باید توسط افراد زبده و در فواصل معین انجام شود. برای اطمینان از ایمنی کاربران می توان ترکیبی از روش های بازرسی را به کار گرفت مثلا آسانسور ها باید دارای سیم بکسل های اضافی و تجهیزات ایمنی باشند. به این ترتیب می توان تا حد زیادی از وقوع حوادث پیشگیری کرد.

سیم بکسل نتاب
سیم بکسل نتاب
سیم بکسل فولادی
سیم بکسل فولادی
سیم بکسل کنفی
سیم بکسل کنفی
سیم بکسل کلایمری
سیم بکسل کلایمری
سیم بکسل روکش دار
سیم بکسل روکش دار
سیم بکسل استیل
سیم بکسل استیل
سیم بکسل گالوانیزه گرم
سیم بکسل گالوانیزه گرم
سیم بکسل مهاری
سیم بکسل مهاری
اسلینگ سیم بکسل
اسلینگ سیم بکسل
خدمات مرتبط با سیم بکسل
خدمات مرتبط با سیم بکسل
اتصالات سیم بکسل
اتصالات سیم بکسل

انواع بافت سیم بکسل

سیم بکسل به طور معمول دارای چهار نوع بافت می باشد، که انواع بافت ها به شرح زیر است:
بافت سیل (Seale): در این بافت، هر رشته سیم تعداد مفتولهای هر رج که دور مفتول هسته قرار می‌گیرد برابر هم می باشند. ضخامت مفتولهای رج خارجی بیش از ضخامت مفتولهای رج داخلی است ولی در هر ردیف ضخامت کلیه مفتولها برابر می باشند. به دلیل ضخامت مفتولهای خارجی، این نوع سیم بکسلها ها دارای مقاومت سایشی بالایی می باشند.
بافت وارینگتون (Warrington): در بافت وارینگتون هر تار سیم یا طناب در رج خارجی دارای مفتولهای ضخیم و نازک بصورت یکی در میان است. به دلیل ترکیب مفتولهای ضخیم و نازک در رج بیرونی، سیم بکسل های با بافت وارینگتون دارای انعطاف بیشتری نسبت به ریسمانهای سیل هستند.
بافت فیلر (Filler): در بافت فیلر ضخامت مفتولها در تمامی رج ها مساوی می باشد. در فضای خالی بین مفتولها رج بیرونی و رج درونی مفتولهای نازکی قرار می‌گیرند که فیلر نامیده می‌شوند. سیم بکسل های با بافت فیلر دارای سطح فلزی بیشتری بوده و از قابلیت انعطاف و مقاومت سایشی بالاتری برخوردار می‌باشند.
بافت استاندارد (Standard): در این نوع بافت، ضخامت کلیه مفتولهای تشکیل دهنده هر رشته سیم یکسان می باشد. سیم بکسل های با بافت استاندارد به دلیل داشتن قابلیت انعطاف بالا دارای کاربردهای بسیار متنوعی در رشته‌های گوناگون صنعتی می باشند.

گرید های سیم بکسل فولادی

سیم بکسل فولادی از گرید های مختلفی آلیاژ فولاد که دارای مقاومت کششی متفاوتی هستند تولید می شود. مفهوم از گرید میزان کربن بکار رفته در آلیاژ سیم بکسل و در نهایت سه کمیت تنسایل مقاومت کششی، WLL یا توان بارگیری واقعی و MBL حداقل نیروی شکست سیم بکسل می باشد. در حالی که تنسایل کششی سیم بکسل برای یک متریال مشخص برای تمامی قطر ها برابر است دو کمیت WLL , MBL به قطر سیم بکسل بستگی داشته و دارای ظریبی مشخص هستند. بعنولن مثال MBL سیم بکسل استیل 3 برابر WLL این متریال از سیم بکسل ها می باشد.


گرید های مختلفی از سیم بکسل فولادی برای صنایع مختلف تولید و عرضه می شوند. برای کاربری های عمومی و غیر لیفتینگ معمولا از پایین ترین تنسایل سیم بکسل ها که حدود 1560 نیوتن بر میلیمتر مربع است استفاده می شود. این در حالی است که برای کاربری های لیفتینگ مانند اسلینگ های سیم بکسلی از گرید حداقلی 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع و برای برخی از کاربری های تنش دار مانند سیم بکسل نتاب از سیم بکسل فولادی تنسایل 1960 و حتی در مواردی از گرید های 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع نیز استفاده می شود.

محافظت سطحی مفتول های سیم بکسل

سیم بکسل های فولادی که دارای درصد بسیار بالایی از عنصر فلزی آهن با عدد اتمی 26 هستند بر حسب درصد کربن موجود در ساختار و نوع عملیات آبکاری که بر روی آنها انجام می شود دارای مقاومت کششی بالایی هستند که در واقع مهمترین دلیل بکاربری سیم بکسل های فولادی نیز محسوب می شود. با این وجود نه تنها در مورد سیم بکسل ها بلکه در مورد تمامی قطعات صنعتی فولادی تماس مستقیم با آب و رطوبت که سبب از دست رفتن الکترون آهن و زنگ زدگی سیم بکسل می شود از مهمترین مشکلات این ترکیب فلزی می باشد. بدین منظور برای افزایش مقاومت مفتول های سیم بکسل در برابر زنگ زدگی می بایست سطح مفتول ها با ماده ای مقاوم یا از نوع غیر فلزی و یا از نوع فلزی با قابلیتی بالاتر از عنصر اهن برای از دست دادن الکترون پوشانیده شود.


آبکاری با فلز هایی مانند زینک (روی) طی فرایند گالوانیزه گرم، آبکاری کروم و قلع از روش های قدیمی پوشش سطحی فلزات می باشند که در حال حاضر با توجه به شرایط طیست محیطی اغلب از آبکاری روی یا زینگ Zn برای سیم بکسل ها استفاده می شود. این نوع آبکاری سیم بکسل در دو فرایند متفاوت با دماهای متفاوت بصورت گالوانیزه سرد و گرم انجام می گیرد. البته برای کاربری های ساده تر پوشش سطح سیم بکسل با روغن و گریس نیز از دیگر روش های محافظت سطحی سیم بکسل در برابر زنگ زدگی محسوب می شود.

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation