آیکون واتساپ
TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

�������� ��������

طناب کنفی یکی از قدیمی ترین طناب های الیاف طبیعی است که هنوز بعد از هزاران سال از آن استفاده می شود. طناب کنفی را می توان برای بستن وسایل، کوهنوردی، لیفتینگ، قایقرانی، طراحی دکوراسیون و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده کرد. طناب کنفی هم بصورت بافته شده و هم بصورت پیچیده از ترکیب چند رشته یا استرند تولید می شود. طناب های کنفی پیچیده شده هم بصورت 4رشته یا چهار استرند و هم بصورت 3 رشته تولید و یافت می شود.


مزایا و معایب طناب کنفی


طناب کنفی از الیاف کاملا طبیعی تولید می شود که با گذر زمان در شرایط طبیعی به تدریج پوسیده و از بین می رود و این نرخ پوسیدگی در تماس با اشعه UV خورشید بالا می رود. این امر هر چند از معایب این طناب در مقایسه با طناب های مصنوعی محسوب می شود اما از جنبه زیست محیطی برای طبیعتی بی خطر محسوب می شود. طناب کنفی در تماس با آب خیس شده و با افزایش وزن مواجه می شود که از دیگر معایب این طناب ها محسوب می شود. سطح طناب های کنفی بر خلاف طناب های مصنوعی زبر و دارای اصطکاک بالایی است. این مشخصه در برخی از کاربری ها مانند استفاده از طناب کنفی در سیرک که اصطکاک بالا مزیت است امری مثبت و در کاربری های عادی که طناب بر روی سطوح کشیده می شود و به دلیل سطح زیبر با سایش بالاتری روبرو می شود امری منفی محسوب می شود.

طناب کنفی سایز 12طناب کنفی سایز 12
طناب کنفیطناب کنفی

مقایسه طول عمر طناب کنفی با طناب پلی پروپیلن

طناب کنفی الیافی طبیعی داشته و طبیعتا دارای طول عمر کاری کوتاهتری نسبت به طناب مصنوعی پلی پروپیلن که برای بالا بردن طول عمر مفید کاری از انواع مختلفی ترکیبات افزاینده در آن استفاده شده است می باشد. از همین رو است که طناب کنفی را در دسته طناب های دوست دار طبیعت دسته بندی می کنند چرا که تحت تاثیر عوامل طبیعی در تماس با رطوبت و مواد معدنی و تحت تاثیر نور آفتاب سرعت فرسایش طناب کنفی در مقایسه با طناب های پلاستیکی و مصنوعی بسیار بالاتر می باشد. کاربری طناب کنفی در محیط های دریایی و در تماس با آب دریا که دارای انواع مواد معدنی می باشد سبب فرسایش سریع این طناب می شود. علاوه بر این بر خلاف طناب پلی پروپیلن که دارای سطحی بسیار نرم می باشد که سایش کمتری را با سطوح برقرار می کند طناب کنفی سطحی زبر داشته و با سایش بسیار بالاتری نیز روبرو می شود.

کاربری عمومی طناب کنفی

طناب کنفی همانطور که به نظر می رسد طنابی است که از الیاف طبیعی ساخته شده است. الیاف طبیعی مورد استفاده شامل مانیل ، پنبه ، کنف ، جوت و سیزال است.
از طنابهای کنفی الیاف طبیعی در طول تاریخ قبل از ظهور الیاف مصنوعی استفاده شده است. طناب طبیعی هنوز کاربردهای زیادی از جمله پارچه زدن ، طناب زنی تزئینی ، طناب کوهنوردی و تولید لباس دارد.
اندازه گیری تمام طنابهای الیاف طبیعی بیشتر از قطر اعلام شده آنها است زیرا در طول تولید تحت تنش روی دستگاه اندازه گیری می شوند و در صورت آزاد شدن کشش الیاف می توانند متورم شوند

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2023 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation