آیکون واتساپ
TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

سیم بکسل گالوانیزه گرم

سیم بکسل گالوانیزه گرم در واقع سیم بکسل های فولادی هستند که به منظور افزایش مقاومت در برابر زنگ زدگی در آنها از آبکاری سطحی برای مفتول ها به روش گالوانیزه گرم استفاده شده است. سیم بکسل های فولادی به سبب قابلیت تغییر درصد کربن و انجام عملیات حرارتی بر روی آنها اغلب به تنسایل کششی بسیار بالایی دسترسی پیدا می کنند و برای کاربری های لیفتینگ بار بسیار مناسب هستند. تا جایی که اغلب پایین ترین گرید از سیم بکسل های فولادی گریدی برابر با سیم بکسل های استیل و برابر با 1560 نیوتن بر میلیمتر مربع دارد. این تنسایل و گرید با افزایش درصد کربن و عملیات حرارتی به بالای 2100 N/mm2 نیز می رسد که برای کاربری های اسلینگ و لیفتینگ بسیار مناسب است. با وجود بالا بودن خواص مکانیکی سیم بکسل فولادی خواص شیمیایی ضعیفی داشته در برابر زنگ زدگی مقاوت کمی دارد و به همین خاطر است که از سیم بکسل گالوانیزه گرم فولادی استفاده می شود.


پروسه تولید سیم بکسل گالوانیزه گرم


مقاوم سازی سیم بکسل های فولادی در برابر زنگ زدگی به یکی از سه روش آبکاری گالوانیزه سرد، آبکاری گالوانیزه گرم و روغن کاری و یا گریس کاری سطحی سیم بکسل که مانع از تماس مستقیم آب و رطوبت با سطح سیم بکسل می شود انجام می گیرد. در این میان سیم بکسل گالوانیزه گرم که دارای لایه ای ضخیم از فلز فعال زینک Zn بر روی سطح مفتول ها که به رنگ نقره ای مات دیده می شود می باشد. فرایند آبکاری سیم بکسل گالوانیزه گرم در دمای بسیار بالا و بالاتر از 600 درجه سانتی گراد انجام پذیرفته که نفوذ فلزی را نیز از طرف زینگ به داخل ترکیبات فولاد به همراه داشته و بیشترین میزان مقاومت سطحی را به همراه خواهد داشت. این در حالی است که فرایند آبکاری سیم بکسل گالوانیزه سرد در دمای تقریبی 260 درجه صورت گرفته و تنها یک لایه سطحی نازک از زینک را بر روی مفتول های سیم بکسل به جای می گذارد.

سیم بکسل مهاری گالوانیزه گرمسیم بکسل مهاری گالوانیزه گرم
سیم بکسل حفاری گالوانیزه گرمسیم بکسل حفاری گالوانیزه گرم
سیم بکسل آسانسوری گالوانیزه گرمسیم بکسل آسانسوری گالوانیزه گرم

فرایند آبکاری سیم بکسل گالوانیزه گرم

فرایند آبکاری گالوانیزه گرم که بر روی مفتول های فولادی سیم بکسل انجام می گیرد با بکارگیری فلز روی یا زینک با نشان اتمی Zn که در واقع 30 امین عنصر جدول تناوبی و فلزی فعال با قابلیت الکترون دهی بالا است صورت می پذیرد. به منظور افزایش ضخامت لایه روی یا زینک بر روی مفتول ها و همچنین نفوذ روی در داخل لایه های میانی فولاد سیم بکسل گالوانیزه گرم این فرایند در حمام هایی با دمای بسیار بالا که گاهی به بالای 640 درجه سانتی گراد نیز می رسد انجام می شود. در طی این فرایند عنصر زینک فلزی بصورت کامل سطح سیم بکسل گالوانیزه گرم را پوشش می دهد بگونه ای که حتی با ایجاد خراش های سطحی نیز بر خلاف آبکاری گالوانیزه سرد سیم بکسل در معرض زنگ زدگی قرار نمی گیرد. محدودیت هایی در فرایند آبکاری گالوانیزه گرم سیم بکسل وجود دارند. با توجه به دمای بسیار بالای این فرایند اغلب پس از فرایند ابکاری گالوانیزه گرم تنسایل سیم بکسل ها تا اندازه ای افت می کند.

مقایسه مقاومت محیطی سیم بکسل گالوانیزه گرم و سیم بکسل استیل

در بحث مقاومت محیطی در برابر مواد خورنده صنعتی و محیط های مرطوب انتخاب بین انواع و گرید های سیم بکسل نیاز به اطلاعات فنی دقیق از طول عمر و عملکرد سیم بکسل ها در تماس با این مواد است. از این منظر اغلب دو نوع سیم بکسل گالوانیزه گرم و سیم بکسل های استنلس استیل با یکدیگر مورد مقایسه قرار می گیرند چرا که یکی بطور طبیعی و دیگری بصورت ابکاری شده محافظت سطحی می شوند.
سیم بکسل استنلس استیل بدون نیاز به آبکاری سطحی به سبب وجود عناصر فعال فلزی در ساختار در برابر خورنده های صنعتی مقاومت مناسبی دارد. حال آنکه سیم بکسل گالوانیزه گرم با بکارگیری روکش سطحی از جنس زینگ محافظت می شود. در مرحله مقایسه باید گفت که سیم بکسل فولادی گالوانیزه گرم دارای تنسایل مقاومت کششی بالاتری نسبت به سیم بکسل استنلس استیل می باشد اما به سبب مقاومت ذاتی سیم بکسل استنلس استیل در برابر خورنده ها طول عمر بالاتری دارد. همچنین وجود عناصر فلزی گرانبا در ساختار این سیم بکسل سبب بالا تر بودن سیم بکسا استیل نسبت به سیم بکسل گالوانیزه گرم می شود.

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2023 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation