TEL: 02155411976
لوگوی ویکی وایر

سیم بکسل نتاب

سیم بکسل های نتاب یا پوست ماری بافت ریزی دارند که در مقابل پیچیده شدن و تاب برداشتن مقاومت می کند. از سیم بکسلهای نتاب عمدتاً در جرثقیلها جهت بلند کردن و جابجایی بارهای سنگین استفاده می کنند.
انواع مختلف سیم بکسلهای نتاب در سایزهای متفاوت توسط بازرگانی ویکی وایر ارائه می گردد. سیم بکسل نتاب در قطر برابر دارای ریز ترین سایز از مفتول های فولادی در ساختار می باشد و از این رو با توجه به قطر پایین مفتول ها در هر استرند و تعداد بالای استرند ها دارای انعطاف بسیار بالا و ظاهری خیره کننده است و از این رو سیم بکسل های نتاب را پوست ماری نیز می نامند.


نوع خواب و مشخصات مکانیکی سیم بکسل نتاب


نوع تابیدن استرند ها در سیم بکسل نتاب بگونه ای است که در نهایت یک ساختار کلی از سیم فولادی که قابلیت تابش در اثر اعمال نیروی پیچشی Torque را در هیچ از یک از جهات ساعتگرد یا پاد ساعتگرد ندارد. در واقع راستای تابش استرند ها در هر لایه از سیم بکسل نتاب که بصورت چند لایه ای نیز تولید می شود در جهت عکس لایه های بیرونی و دورنی مجاور می باشد. این مشخصه در نهایت نیرویی بازدارنده و مقاوم را از طرف یک یا چند لایه از تابش استرند های سیم بکسل نتاب در برابر گردش بوجود می آورد. نوع خواب مفتول ها در ساختار سیم بکسل نتاب معمولا ساده با رشته هایی موازی با راستای طولی سیم بکسل نتاب است. در مواردی خواص از خواب لنگ Lang lay نیز می توان استفاده نمود که دارای مقاومت سایشی بسیار بالایی است.

سیم بکسل نتاب 7×19سیم بکسل نتاب 7×19
سیم بکسل نتاب 7×35سیم بکسل نتاب 7×35
سیم بکسل نتاب کیس وایرسیم بکسل نتاب کیس وایر

ویژگی های سیم بکسل های نتاب

معمولا هنگام لیفتینگ بار، سیم بکسل ها کشیده شده و می چرخند. با چرخیدن سیم بکسل، بار ممکن است از کنترل خارج شده و شروع به چرخیدن کند که می تواند خطرناک باشد. وقتی سیم بکسل می چرخد، استرندها شروع به باز شدن می کنند. باز شدن استرندها منجر به از دست رفتن قدرت طناب و از کار افتادن آن می شود که می تواند فاجعه آفرین باشد. به همین دلیل معمولا برای جرثقیل، بالابر، بارگیری و تخلیه بار کشتی ها که (انواع مختلف لیفتینگ)، از سیم بکسل نتاب استفاده می شود.

سیم بکسل نتاب ساختار متفاوتی نسبت به سیم بکسل های معمولی دارد. استرندهای داخلی و خارجی در سیم بکسل نتاب در خلاف جهت هم تابیده می شوند. مثلا اگر استرندهای داخلی به صورت چپگرد بافته شوند، لایه ی خارجی در خلاف جهت آن و به صورت راست گرد بافته می شود. به این ترتیب، نیروهای پیچشی استرندهای داخلی و خارجی با هم مقابله کرده و خطر پیچیدن سیم بکسل را به حداقل می رسانند.

تعداد لایه های استرندها بر میزان مقاومت سیم در مقابل چرخش تاثیر دارد. هر چه سیم بکسل از لایه های بیشتری ساخته شده باشد، مقاومت چرخشی آن نیز بیشتر است. مثلا سیم بکسل 2 لایه نسبت به سیم بکسل 3 لایه مقاومت کمتری در برابر چرخش دارد.

اصطکاک بین سیم های داخلی که از عبور سیم ها از روی هم ناشی می شود، در نهایت باعث از بین رفتن سیم بکسل می شود. این موضوع در مورد سیم بکسل های نتاب 2 لایه بیشتر مشهود است. سیم هایی که که از 3 لایه یا بیشتر ساخته شده اند، فشارها را به طور مساوی توزیع کرده و بنابراین اصطکاک و تنش را بین سیم های داخلی کاهش می دهند.

TEL : 02155411976
Email: info [at] wikiwire [dot] ir
طراحی و سئو توسط:
نانوتجارت

© Copy right 2021 | All ights Reserved | Wikiwire Corporation